FAQ

Gwarancja

Jaka jest gwarancja na nóż?

Na każdy produkty oferowany w naszym sklepie przysługuje 2 letnia gwarancja.

Czy do noża jest dołączony certyfikat?

Tak, do każdego noża dołączony jest certyfikat, potwierdzający autentyczność marki oraz jego japońskie pochodzenie. Jest on dołączany do pudełka.

Nóż mi się wyszczerbił co mogę z tym zrobić?

Wyszczerbienia najczęściej powstają podczas nieprawidłowego użytkowania lub uszkodzeń mechanicznych takich jak upadek na podłogę. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z usługi naszego serwisu sprawdź TUTAJ.

Nie jestem zadowolony z zakupu jak dokonać zwrotu?

Jeżeli nóż nie spełnia Państwa oczekiwań. W ciągu 14 dni może dokonać zwrotu bez podawania przyczyny. Jedynym warunkiem jest odesłanie noża w stanie nienaruszonym.

Jak zareklamować nóż?

Reklamację najprościej złożyć poprzez panel klient lub wysyłając maila na adres: reklamacje@japonskienoze.pl.

 

Konserwacja

Jak dbać o nóż?

Podstawową zasadą dbania o nóż jest wycierania go do sucha oraz wykorzystywanie go wyłącznie do krojenia produktów. 

Czego nie robić?

Jest kilka grzechów, które są najczęściej popełniane: mycie noży w zmywarce, krojenie mrożonek, używanie noża jako tasaka do kości, krojenie na twardych powierzchniach takich jak szkło lub kamień.

Jak przechowywać nóż?

Istnieje kilka sposobów przechowywania noży najbezpieczniejszymi są: listwa magnetyczna, blok na noże, ochraniacz na ostrze.

Czym jest stal nierdzewna?

Stal nierdzewną definiuje zawartość chromu,  stal musi zawierać przynajmniej 11 %. Jednak noże w 100 % nierdzewne nie istnieję i przy nieprawidłowej konserwacji mogą zardzewieć.

Czym jest stal rdzewna?

Stal rdzewna potocznie nazywa również węglową. Najczęściej definiowana jest przez 2 pierwiastki, wysoka zawartość węgla oraz niska zawartość chromu. Stal ta przy nieprawidłowej konserwacji może szybko zardzewieć. Jednak dbając prawidłowo o nóż odwdzięcza się ona bardzo dużą agresją cięcia oraz łatwością ostrzenia. 

Najczęstsze przyczyny rdzewniania noży?

Problem ten najczęściej dotyczy noże ze stali rdzewnych, które nie są w prawidłowe sposób konserwowane, jednakże może to również wystawić w nożach ze stali nierdzewnej.

Najczęstsze powody to:

- Mycie noży w zmywarce (na klindze będą pojawiać się małe kropki rdzy)

- Namaczanie noża przez kilka godzin

- Zostawianie na ostrzu kwasu z cytrusów takich jak cytryna, pomarańcza.

 

Użytkowanie

Na co uważać podczas krojenia?

Nóż japoński nadaje się wyłącznie do krojenia produktów w temperaturze pokojowej, nie można kroić nim zamrożonych produktów oraz kości. Ważny jest również dobór deski najlepiej wybrać drewnianą lub z tworzywa sztucznego. Podczas krojenia nie należy kręcić nożem, ponieważ może to doprowadzić do wyszczerbienia ostrza. Ważnym aspektem jest również zsuwanie pokrojonych produktów z deski do np. garnka lub patelni grzbietem noża wydłuży to żywotność oraz ostrość krawędzi tnącej.

Czym się różni nóż europejski od japońskiego?

Główne różnice to grubość noża, waga oraz kąt ostrzenia. Europejskie noże kroją swoim ciężarem, natomiast japońskie kroją bardzo ostrą krawędzią, oraz 2-3 razy mniejsza grubość sprawia że wchodzą w krojone produkty bez najmniejszego problemu. Noże Europejskie są bardziej toporne, za to ich wysoki kąt ostrza sprawia że nie są tak narażone na wyszczerbienia podczas nieprawidłowego użytkowania.

Mój nóż się stępił jak go naostrzyć?

Istnieje kilka sposób ostrzenia oraz podtrzymywania ostrości noża. W zależności od twardości noża można wybrać takie produkty jak kamień do ostrzenia, musak do potrzymywania ostrości oraz ostrzałka kółkowa.

Gdzie mogę naostrzyć nóż?

Posiadając odpowiednie narzędzia można naostrzyć w domu, wychodząc naprzeciw wszelkim pytaniom przygotowaliśmy poradniki dostępne TUTAJ. Mogą Państwo również skorzystać z naszego serwisu, który specjalizuje się w ostrzeniu noży japońskich.

Nóż spadł mi na podłogę i ułamał się czubek co mogę z tym zrobić?

Nie ma uszkodzeń, których nie da się naprawić, najprostszym sposobem jest odesłanie noża do naszego serwisu.